↑ Return to Rastrová grafika

Programy na spracovanie bitmapovej grafiky

Medzi najznámejšie a najpoužívanejšie Rastrové (bitmapové) programy na spracovanie grafiky patria hlavne:

  • Skicár:  príslušenstvo OS Windows. Umožňuje tvorbu a spracovanie jednoduchších obrázkov, dokáže pracovať s formátmi.bmp a.pcx.
  • Microsoft Photo Editor:  je príslušenstvom MS Office, vyspelejší ako Skicár, umožňuje kreslenie obrázkov a jednoduchšiu úpravu bitmapových obrázkov (fotografií), pre náročnejšie úlohy je nevhodný.
  • Corel Photo Paint: pre náročnú prácu, práca v True Color, rôzne farebné modely (RGB, CMYK…), rozlíšenie do 9800 DPI, možnosť úpravy farebnej škály (jas, kontrast, farebné podanie), efekty, pracuje s množstvom formátov.
  • Adobe Photoshop: vhodný pre profesionálnu prácu (industriálny štandard), ale využívaný aj bežnými užívateľmi, prvý, ktorý prišiel s prácou vo vrstvách, práca v True Color, rôzne farebné modely (RGB, CMYK…), rozlíčenie do 9600 DPI, veľa možmostí úpravy farebnej škály, veľké množstvo formátov, možnosť aj jednoduchých vektorových úprav, množstvo funkcií a efektov.
  • Gimp:  voľný multiplatformový softvér. Zhruba na úrovni PhotoPaint
  • Editor online: http://pixlr.com/editor/, grafický editor bežných (JPEG, JPG, GIF, PNG, BMP, PSD, PXD) bitmapových formátov až do veľkosti 4000 x 4000 pixelov podobný funkciami Photoshopu- obsahuje aj možnosť práce vo vrstvách.

Moderné textové procesory (MS WORD, AmiPro a iné) majú jednoduchý grafický editor zabudovaný už ako príslušenstvo, tabuľkové procesory (MS Excel, Quattro Pro) zase obsahujú moduly pre jednoduché vytváranie grafov priamo z tabuliek. Špeciálnu funkciu programov pre tvorbu prezentácii reprezentuje napr. Power Point z balíka MS Office.

Nový obrázok (1)

Corel Photo Paint

Corel Photo Paint Corel Photopaint je grafická aplikácia spoločnosti Corel. Je to profesionálny nástroj, ktorý slúži na vytvorenie a spracovanie bitmapovej grafiky a všetkého na čo pri retušovaní fotografie narazíte. Zoznámenie  sa s prostredím Corel Photo-Paint V skratke môžme Corel Photo Paint definovať ako bitmapový editor pre náročnú prácu s podporou rôznych farebných modelov, s …

Zobraziť stránku »

Nový obrázok

MS Office Picture Manager

Microsoft Picture Manager je veľmi vhodným nástrojom na správu, zdieľanie a úpravu obrázkov. Obsahuje základné nástroje na úpravu obrázka ako sú: Orezanie Rozbalenie Kopírovanie Prilepenie Pomocou  nástrojov tohoto program môžeme po úprave nastavení zmeniť vzhľad obrázkov: Jas a contrast Farbu Orezanie Otočenie a prevrátenie Odstránenie červených očí Zmena veľkosti Kompresia obrázka Zoznámenie sa s prostredím …

Zobraziť stránku »

Okno programu Skicár

Skicár (MS Paint)

Skicár je program určený na kreslenie, maľovanie a úpravu obrázkov. Skicár je možné použiť ako digitálny náčrtník na jednoduché obrázky a kreatívne projekty alebo na pridávanie textu a prvkov úpravy do iných obrázkov, napríklad z digitálnych fotoaparátov. Časti programu Skicár Ak chcete otvoriť program Skicár, kliknite na tlačidlo ŠtartVšetky programy,Príslušenstvo a potom na položku Skicár. Po spustení programu …

Zobraziť stránku »